מפת חופש הנישואין בעולם

לראשונה: יותר ממחצית הציבור היהודי מעוניין בחתונה מחוץ לרבנות

10/5/2017

55% מהציבור היהודי ו81% מהחילונים מעוניינים באלטרנטיבה של נישואין מחוץ לרבנות. זו הפעם הראשונה בה מתברר שקיים רוב בציבור היהודי המבטא העדפה אישית לנישואין מחוץ לרבנות הראשית

55% מהציבור היהודי בישראל מעוניינים באלטרנטיבה של נישואין יהודיים-שוויוניים מחוץ לרבנות, בהם 81% מהחילונים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון לקראת ל"ג בעומר, הנחשב לחג הנישואין ולפתיחת עונת החתונות. הסקר נערך בתאריכים 19-20 באפריל בקרב מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל.

מדובר בפעם הראשונה בה מתברר שרוב הציבור היהודי לא רק תומך באופן תיאורטי בחופש נישואין, אלא גם מעוניין באופן אישי בנישואין מחוץ לרבנות. טענה רווחת בשיח הציבורי בישראל היא שגם אם יונהגו נישואין אזרחיים או דתיים לא-אורתודוכסיים לא יהיה להם ביקוש גדול. עתה מתברר כי הנחה זו אינה מתארת עוד את המציאות. בעבר מדדה חדו"ש את התמיכה העקרונית בחופש בחירה בנישואין ובהנהגת נישואין אזרחיים וכן את התמיכה בטקסי נישואין שוויוניים. אז התברר באופן עקבי וברור כי יש תמיכה של רוב גדול בשינוי המצב בישראל בו יש לרבנות שליטה מלאה בנישואין של יהודים. [כך למשל, 72% תמכו בהנהגת נישואין וגירושין אזרחיים בישראל בסקר שנערך בספטמבר 2016, ובסקר שנערך לקראת ט"ו באב של השנה שעברה, הביעו 74% ענין בכך שטקס החתונה שלהם ושל ילדיהם יהיה שוויוני, שבו מתאפשרת ענידת טבעות הדדית וכתובה שבה התחייבויות שוות של בני הזוג].

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב: "מתברר יותר ויותר כי המאבק לחופש דת ושוויון בישראל אינו רק מאבק עקרוני על ערכי הדמוקרטיה וזכויות האדם, אלא מאבק אישי וקיומי. דווקא בל"ג בעומר, בו כה רבים חוגגים את נישואיהם, חשוב שמנהיגי המדינה יפתחו עיניהם וליבם ויבינו כי הגיע הזמן לשים קץ לכפיה הדתית, ולאפשר לכל זוג בישראל להינשא, ולעשות זאת בטקס ההולם את בחירתו, אמונותיו ואורח חייו".

השאלה בסקר הייתה: "מדינת ישראל מכירה כיום ורושמת אך ורק נישואין של יהודים שנערכו במסגרת הרבנות הראשית. מספר תנועות וארגונים מציעים אלטרנטיבה של נישואין יהודיים-שוויוניים מחוץ לרבנות אשר מקנה לבני הזוג זכויות וחובות רבות שהמדינה מכירה בהן בדומה לזוגות שנישאו ברבנות. באיזו מידה תהיה/י מעונין/ת באלטרנטיבה כזאת לעצמך או לילדיך כאשר תבקשו להינשא?". כאמור 55% היו מאוד מעוניינים (27%) או די מעוניינים (28%) באלטרנטיבה כזאת. מתוכם הביעו עניין 81% מהחילונים, 61% מה"מסורתיים לא כ"כ קרובים לדת", 40% מה"מסורתיים קרובים לדת", 13% מהדתיים ו0% מהחרדים. אחוז גבוה נרשם גם בקרב העולים מחבר העמים (75%), אשר רבים מהם אינם יכולים להינשא בישראל כלל כי הרבנות אינה רואה אותם כיהודים. ענין באלטרנטיבה הביעו גם מצביעי מפלגות הקואליציה [ 74% ממצביעי ישראל ביתנו ו-57% ממצביעי כולנו, וכמעט מחצית ממצביעי הליכוד], והאופוזיציה [85% ממצביעי המחנה הציוני, 80% - יש עתיד ו-87% ממצביעי מרצ].

הרב רגב מנכ"ל חדו"ש: “מתברר כי המאבק לחופש דת ושוויון בישראל אינו רק מאבק עקרוני, אלא מאבק אישי וקיומי”
לידיעה במאקו »


לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר