מפת חופש הנישואין בעולם

ברית הזוגיות: 120 זוגות בשש שנים

11/12/2016

החוק המאפשר לחסרי דת להתחתן בישראל אושר ב-2010, אבל לפי נתונים שחשפה חדו"ש לחצי המפלגות החרדיות מנעו ממנו להפוך לצעד ראשון בדרך למיסוד הנישואים האזרחיים במדינה

כנס בכנסת למען נישואים אזרחיים (צילום אילוסטרציה)כנס בכנסת למען נישואים אזרחיים (צילום אילוסטרציה) צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

חוק ברית הזוגיות אושר בכנסת ונכנס לתוקף לפני שש שנים, אבל בניגוד לתקוות של יוזמיו לא הפך לצעד ראשון לקראת הכרה בנישואים אזרחיים בישראל. מ-2011 ועד היום הכיר רשם הזוגיות במשרד המשפטים ב-121 פונים כנשואים על פי חוק הזוגיות – כך על פי נתוני הרשם. ב-2016 רק זוג אחד מיסד את הקשר במסגרת ברית הזוגיות. שיא הרישום במסגרת ברית הזוגיות היה ב-2012, אז נרשמו 46 זוגות. מאז היתה צניחה משמעותית ברישום על פי חוק ברית הזוגיות.

את הנתונים חשפה עמותת חדו"ש בסוף השבוע, לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, התייחס לנתונים. "אין להשלים עם הימשכות המצב שבו ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם המונעת מאזרחיה את החירות להינשא", אמר רגב. "לנוכח התמיכה הציבורית הרחבה בהנהגת נישואים אזרחיים הגיע הזמן למחוק 'פתרונות' מלאכותיים כמו ברית הזוגיות מספר החוקים ולהנהיג במקומם חופש בחירה בנישואים".

רגב הוסיף: "נותר רק לקוות כי השר אביגדור ליברמן, מנהיג ישראל ביתנו, אשר הביע תמיכה בהנהגת נישואים אזרחיים, יזכור ויזכיר את הצורך החיוני בכך גם בישיבתו בממשלה".

מאז גל העלייה של יוצאי ברית המועצות בשנות התשעים חיים בישראל כ-300 אלף איש המוגדרים חסרי דת. לפי ידיעה ב-ynet הם עלו לארץ וקיבלו אזרחות ישראלית מתוקף חוק השבות, אבל אינם נחשבים יהודים לפי ההלכה. לכן אינם יכולים להינשא בישראל, לא בטקס אורתודוקסי ולא בשום דרך חוקית אחרת.

חוק ברית הזוגיות נועד לפתור את הבעיה. את החוק יזמה ישראל ביתנו. לפי החוק, בני זוג יוכלו להירשם במשרד המשפטים, אם שניהם מוגדרים חסרי דת. בכל מקרה, הם לא יירשמו כנשואים. החוק היה ניסיון לעקוף את ההתנגדות של המפלגות הדתיות והחרדיות לנישואים אזרחיים בישראל, אבל הלחצים שסיעות אלה מפעילות מנעו את קידום המהלך.

הרב רגב: הגיע הזמן למחוק 'פתרונות' מלאכותיים כמו ברית הזוגיות מספר החוקים ולהנהיג במקומם חופש בחירה בנישואים
לידיעה ב-ynet »


לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר