מפת חופש הנישואין בעולם

אם תרצו, נישואין אזרחיים יהיו ממחר!

15/11/2021

גם אם לא ניתן כרגע לאשר נישואים אזרחיים בחקיקה, ניתן לקדם את האפשרות הזו ולהקל על זוגות רבים שאינם יכולים להינשא בישראל. זה תלוי רק ברצון הטוב של נבחרי הציבור

השר לשירותי דת, מתן כהנא, ביטא לאחרונה תמיכה בהנהגת נישואין מחוץ לרבנות בישראל, ובשבוע שעבר הכריז בראיון שאינו רואה סיבה מדוע אלפי זוגות ישראלים יצטרכו לצאת לקפריסין כדי להינשא, ולא יוכלו להינשא בשגרירות קפריסין בתל אביב. גם מפלגות אחרות בקואליציה, דוגמת יש עתיד, ישראל ביתנו, העבודה ומרצ, הכריזו בעבר על תמיכתן בהנהגת נישואים אזרחיים בישראל.

השר לשירותי דת, מתן כהנא, ביטא לאחרונה תמיכה בהנהגת נישואין מחוץ לרבנות בישראל, והכריז בראיון בערוץ 11 שאינו רואה סיבה מדוע אלפי זוגות ישראלים יצטרכו לצאת לקפריסין כדי להינשא, ולא יוכלו להינשא בשגרירות קפריסין בתל אביב.  ההתייחסות לערוץ קונקרטי זה כדרך לקידום הזכות לנישואין אלטרנטיביים לרבנות בישראל באה בעקבות עמדה עקרונית חיובית שביטא לאחרונה: "אני לא חושב שאם נכפה על מישהו להתחתן ברבנות, זה יגרום לו להתחתן ברבנות, ולכן אני משוכנע שבמדינת ישראל אנשים צריכים להיות מסוגלים לממש את הזוגיות שלהם, גם אם הם לא רוצים לעשות את זה דרך הרבנות".  מפלגות אחרות בקואליציה, דוגמת יש עתיד, ישראל ביתנו, מפלגת העבודה ומרצ הכריזו פעמים רבות על תמיכתן בהנהגת נישואין אזרחיים בישראל.

הגיע רגע האמת. השאלה היא עד כמה אתם רציניים בתמיכה בזכותם של זוגות ישראלים להינשא על פי בחירתם ולא להיאנס להינשא רק באמצעות הרבנות הראשית, או גרוע מכך – לא להיות מסוגלים להינשא כלל בשל המגבלות ההלכתיות הכרוכות בהפקדת מפתחות הנישואין של יהודים בישראל בידי הממסד הרבני.

ניתן לעשות זאת ללא צורך בחקיקה ובאופן מיידי. ברור לנו, לצערנו, ששינוי חקיקה והנהגת נישואין אזרחיים בישראל הוא יעד שלא יוכל להתממש במהרה לאור ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה אשר מתנים חקיקה חדשה בנושאים אלה בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה. עם זאת ניתן לקדם יעד זה ולהקל על הזוגות הרבים שאינם יכולים להינשא בישראל [להערכת חדו"ש – לחופש דת ושוויון למעלה מ-600,000 אזרחים ישראלים אינם יכולים להינשא בארצם בשל המונופול שניתן לרבנות הראשית, כגון כהן וגרושה, עולי בריה"מ שאינם יהודים על פי ההלכה או אינם יכולים להוכיח את יהדותם, גרים, ממזרים ועוד רבים]. לכך יש להוסיף כמובן את הזוגות היוצאים לחו"ל כדי להינשא, וזאת ממניעים מצפוניים והשקפת עולם.

את הצעתו של השר כהנא לא ניתן לממש כלשונה משום שקפריסין אינה מאפשרת נישואין בשגרירויותיה, אך יש שגרירויות אחרות היכולות לעשות זאת, אם רק ממשלת ישראל תבטל את דרישתה כי ימנעו מעריכת נישואין. (דרישה  שהוציא בשנת 1995 שר החוץ דאז, אהוד ברק, בלחץ המפלגות הדתיות ועומדת בתוקפה עד היום)  בשנה שעברה הודיע משרד החוץ בדיון שהתקיים בועדת הפנים של הכנסת כי בדיקתם העלתה ששגרירות נורווגיה, למשל, מוכנה לאפשר  לזוגות ישראלים להינשא בשגרירות אם ממשלת ישראל תתיר זאת. .

עוד בשנת 2000 השתתפתי בדיון בנושא בכנסת, בו הצגתי את השתלשלות נושא הנישואין הקונסולריים בישראל, וכבר אז הודיעו  נציגי  קונסוליות שיהיו מוכנים  לתת שירות זה לישראלים, אם תתיר זאת ממשלת ישראל.

הפתרון, השרים לפיד וכהנא הנכבדים, הוא פשוט: יוציא נא שר החוץ דהיום, יאיר לפיד, אגרת חדשה לשגרירויות ובא יודיע שהוא מבטל את דרישת קודמו מלפני 26 שנה, ויעשה בכך שירות חשוב לקידום חירויות הפרט, כבוד האדם, חופש הדת ועקרון השוויון בישראל.

בדומה לכך, יתכבדו השרים הנכבדים האלה ועמיתיהם התומכים בחופש נישואין בישראל אך מבינים שהדרך לחקיקה בנושא עדיין רחוקה, וישכנעו את שרת הפנים לבטל את הוראתה לרשות האוכלוסין לא לרשום זוגות ישראלים הנישאים בנישואין מקוונים במחוז יוטה שבארצות הברית, אשר היה חלוץ ביצירת פלטפורמה זו לתושביו ולתושבי העולם. המדובר בנישואין אזרחיים חוקיים, תקינים, זולים, זמינים ומהירים, אשר מאות זוגות ישראלים כבר נישאו באמצעותם, אך רישומם נחסם על ידי השר הרב דרעי בזמנו, והשרה שקד והפרקליטות ממשיכים לענות אמן אחרי הוראתו הבלתי חוקית לרשות האוכלוסין במטרה להגן על המונופול של הרבנות הראשית ולהקשות על זוגות ישראלים לממש ערוצים אלטרנטיביים לנישואין. עמותת חדו"ש מנהלת שתי עתירות בנושא, בשיתוף עם  הזוגות, אך כידוע טחנות הצדק טוחנות לאט. בידכם הדבר לדרוש הסרת חסם שרירותי וכפייתי זה כבר עכשיו, ולחסוך לבתי המשפט ולנו את הזמן והדיונים שיידרשו עד שנגיע להכרעה שיפוטית בנושא.

הציבור היהודי בישראל תומך באופן חד משמעי בחופש הנישואין ואף בהנהגת נישואין אזרחיים בישראל, כפי שהוכיחו בעליל הסקרים הרבים שערכה חדו"ש בנושא.  הרוב גדול במיוחד בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה. לטווח הרחוק, נדרש פתרון אמיתי שלא יצריך אזרחים ישראלים לממש את זכותם לנישואין באמצעות מעקפים  בינלאומיים, אולם כל עוד לא מחוקקת הכנסת חלופה של נישואין אזרחיים כערוץ מקביל ושווה לנישואין הדתיים בישראל, בידכם לפתוח שער לנישואין אזרחיים בישראל כבר מחר - אם רק אתם רציניים בהצהרותיכם ומוכנים לממשן בפועל.  

 

הרב אורי רגב, עו"ד עומד בראש עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון

 

לקריאת המאמר במעריב  »


לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר