מפת חופש הנישואין בעולם

666 אלף איש אינם יכולים להנשא בישראל

12/1/2016

חדו"ש הציגה את מצגת הנתונים על מצב חופש הנישואים בכנסת. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "לא רק שהמונופול של הרבנות אינו תורם לשמירת היהדות; הוא משניא את היהדות על הציבור הרחב וגורם לכך שהוא מזהה אותה עם קנאות חשוכה"

צילום: חתונה ישראלית. צילום: עומרי קרן לפידות

666 אלף איש אינם יכולים להנשא כלל בישראל. כ-20% מהזוגות שנרשמים כנשואים בישראל התחתנו בחו"ל (זוגות שלפחות אחד מבני הזוג יהודי או מוגדרת "חסר דת"). כשני שליש מהיהודים בישראל תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואין. 70% מהחילונים היו בוחרים במסגרת נישואין לא אורתודוכסית אם החוק בישראל היה מאפשר זאת.

כך עולה ממצגת הנתונים בנושא מצב חופש נישואין של חדו"ש, שערך סמנכ"ל המחקר וההסברה של העמותה שחר אילן. המצגת הוצגה היום (ב') בכנס שדולת "עם דת ומדינה" בכנסת בנושא "אלטרנטיבות לנישואין ברבנות". הנתונים מבוססים על עיבודי חדו"ש לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחקר דעת הקהל מדד הדת והמדינה 2015 שערך מכון סמית עבור חדו"ש, סקר שערכה ד"ר מינה צמח עבור הקואליציה למען חופש נישואין ואתר מפת חופש הנישואין בעולם של חדו"ש.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"מספר הזוגות הישראלים החפצים להשתחרר מכבלי הרבנות הולך וגדל. במקביל הולך וגדל המיאוס בציבור הרחב מסחר הסוסים הפוליטי, שנערך על חשבון חופש נישואין". לדברי רגב, "לא רק שהמונופול של הרבנות אינו תורם לשמירת היהדות; הוא משניא את היהדות על הציבור הרחב וגורם לכך שהוא מזהה אותה עם קנאות אפלה וחשוכה".

הערכת מספר האנשים שאינם יכולים כלל להנשא בישראל: 666 אלף. מתוכם: 364 אלף עולים מברית המועצות לשעבר המוגדרים "חסרי דת", כ-5000 "פסולי חיתון", 13 אלף גרים לא אורתודוכסים ו-284 אלף להט"בים.

עוד אוכלוסיות שיש עליהן הגבלות בתחום הנישואין: גרושות (אינן יכולות להנשא לכוהנים) - 269 אלף, גרות (אינן יכולות להנשא לכוהנים) – מעל 50 אלף, כוהנים (אינם יכולים להנשא לגרושות ולגרות) - כ-80 אלף.

זוגות שהתחתנו בחו"ל. 20% מהזוגות שנרשמו כנשואים ב-2012 (זוגות שבהם לפחות בן זוג יהודי או "חסר דת" אחד) התחתנו בחו"ל. במספרים זה אומר שב-2012 נרשמו כנשואים במשרד הפנים כ-47000 זוגות של יהודים ו"חסרי דת". מתוכם כ-9200 התחתנו בחו"ל.

64% מהציבור היהודי תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואין. כך עולה ממד הדת והמדינה 2015 שעורך מכון סמית עבור חדו"ש. 90% מהחילונים והעולים תומכים. סקר מינה צמח עבור הקואליציה למען חופש נישואין מגיעה לתוצאה דומה: 67% מהציבור תומכים בהנהגת נישואים אזרחיים ו/או ברית הזוגיות.

64% מהציבור היהודי תומכים בהכרה בזוגיות של בני אותו מין, תוצאה שווה לתמיכה בהכרה בכל סוגי הנישואין של זוגות הטרוסקסואליים. התמיכה בהכרה בזוגות בני אותו מין זינקה תוך 6 שנים מ-53% ל-64%, גידול של 11%.

65% מהציבור היהודי סבורים שהמונופול של הרבנות על הנישואין מרחיק יהודים מהיהדות ורק 14% סבורים שהוא מקרב (סקר הקואליציה למען חופש נישואין).

70% מהחילונים היו בוחרים במסגרת לא אורתודוכסית לנישואין אם היתה מוכרת בחוק, אבל רק 37% מכלל הציבור היהודי (מדד הדת והמדינה 2015)

הבורות: 62% מהאוכלוסיה לא יודעים שגם מי שמתחתן בנישואין אזרחיים בחו"ל חייב להתגרש בבית דין רבני. 60% לא ידעו שיותר מ-300 אלף עולים אינם יכולים להתחתן בישראל (סקר הקואליציה למען חופש נישואין).

93 מדינות (48%) מקבלות במפת חופש הנישואין בעולם של חדו"ש את הציון 2 (חופש נישואין) ו-56 את הציון 1 (מגבלות על חופש הנישואין). רק 45 מדינות (23%), רובן מוסלמיות, אבל גם ישראל, מקבלות את הציון 0 בשל מגבלות קשות על חופש הנישואין.

62% מהאוכלוסייה לא יודעים שגם מי שמתחתן בנישואים אזרחיים בחו"ל חייב להתגרש בבית דין רבני


לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר