מפת חופש הנישואין בעולם

74% מהציבור מעוניינים בטקס חתונה שיוויוני

18/8/2016

סקר מכון סמית לחדו"ש לקראת ט"ו באב מצא כי 74% מהציבור מעוניינים בטקס חתונה שוויוני, עם החלפת טבעות הדדית וכתובה שוויונית, 77% ממצביעי מפלגות הקואליציה החליוניות וגם רוב מצביעי הבית היהודי רוצים בטקס חתונה שוויוני להם או לילדיהם. מנכ"ל חדו"ש, הרב רב: הציבור מאס בכך שכופים עליו טקס לא רלבנטי ואנטי שוויוני. הוא רוצה טקס יהודי אבל מעודכן"

צילום: חתונה ישראלית. צילום: עומרי קרן לפידות

74% מהציבור היהודי בישראל מעוניינים בכך שטקס החתונה שלהם ושל ילדיהם יהיה טקס שיוויוני, שבו ענידת טבעות הדדית וכתובה שבה התחייבויות שוות של בני הזוג. רק 26% מתנגדים לכך. בין החילונים 92% מעוניינים בטקס שיוויוני ובין המסורתיים 81%. בין הדתיים 69% מתנגדים, אבל עדין יש תמיכה של 31%. מענין לא פחות: בין מצביעי הבית היהודי 51% מעוניינים בטקס שיוויוני. סביר שהדבר נובע בין היתר מהאחוז הגבוה של מצביעים לא דתיים למפלגה זו.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון. הסקר בוצע באמצעות הטלפון בין התאריכים 25-27 ביולי בקרב מדגם מייצג של 700 איש מקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה כי "הסקר מוכיח עד כמה הציבור היהודי, כולל אחוז גדל והולך של דתיים, התרחק מן הרבנות הממסדית המאובנת. הציבור אומר בבירור שאינו רוצה עוד בטקס נישואין לא רלבנטי ואנטי שיוויוני. רבים רוצים טקס יהודי אבל כזה שתואם את ערכיהם ואורח חייהם,  כלומר טקס שיוויוני ומעודכן. הרבנות הראשית והפוליטיקאים הדתיים, המגבים אותה, הם האויב מספר אחת של היהדות והם משניאים את היהדות על הציבור".

לדברי רגב, "הפתרון הברור הוא לדרוש מן המפלגות האזרחיות להעביר חוק נישואין וגירושין אזרחיים. למרבה הצער בינתים יש לנו ממשלה שקובעת שיאים חדשים של כניעה לסחטנות החרדית, וגם האופוזיציה עושה מאמצים רבים לזכות בחסדי המפלגות החרדיות. אסור להשלים עם המשך המצב בו ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם השוללת מאזרחיה את הזכות להינשא כרצונם. כל זמן שהמונופול של הרבנות על הנישואין והגירושין לא יבוטל יש להצביע נגד ברגלים ולהתחתן באמצעות טקסים שיוויונים. זאת, גם אם הטקסים שנערכים בארץ אינם מוכרים עדיין על ידי המדינה".

טקס החתונה היהודי ההלכתי המסורתי מייעד לגבר תפקיד פעיל ולאישה תפקיד סביל מאוד: הסכמה ורוב הזמן שתיקה. הגבר הוא שעונד טבעת, הוא שמקדש את האישה, הוא שמתחייב לה בכתובה, הוא שרוכש אותה והופך אותה לקניינו. בשנים האחרונות התרבו מאוד האפשרויות לטקסים שיוויוניים. לקראת ט"ו באב בדקנו את הביקוש להם.

נוסח השאלה היה: "אם את/ה או מישהו מילדיך ירצו להינשא - עד כמה את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לכך שבטקס יהיה שיוויון בין המינים, דוגמת ענידת טבעת הדדית וכתובה שבה התחייבויות שוות של בני הזוג"? חשוב לשים לב, הסקר אינו בודק תמיכה תיאורטית אלא את ההעדפה האישית והמעשית של המשיב לגביו ולגבי משפחתו. הוא גם לא התייחס לשאלה הוחקית של נישואין דתיים או אזרחיים אלא לשאלה האם המנהגים הרווחים בטקס החתונה יבוצעו באורח שיוויוני או לא.

כאמור, 74%, שלושה מכל ארבעה, מעוניינים בטקס שיוויוני במשפחתם. כצפוי נמצא הבדל מסוים בתשובה לפי מגדר. בין הנשים 78% מעדיפות טקס שיוויוני לעומת 70% מהגברים. בין אנשי השמאל 100% מעדיפים טקס שיוויוני, בין אנשי המרכז – 94%, אבל בין אנשי הימין – 58%. הסיבה לכך היא כנראה האחוז הגבוה של דתיים וחרדים בין אנשי הימין. בין העולים - 83% מעוניינים בטקס שיוויוני, לעומת 73% בקרב הותיקים. סביר שהבדל זה נובע מהכמות הנמוכה יחסית של דתיים וחרדים בציבור העולים. בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה 87% בעד חתונה שיוויונית, אבל גם בקרב מפלגות הקואליציה החילוניות – 77% בעד. לעומת זאת בקרב מפלגות הקואליציה החרדיות והדתיות 61% מתנגדים.

הרב עו"ד אורי רגב: "הציבור מאס בכך שכופים עליו טקס לא רלבנטי ואנטי שיוויוני. הוא רוצה טקס יהודי אבל מעודכן"


לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר