מפת חופש הנישואין בעולם

בעקבות סיפורו של ארטיום דולגופיאט : 65% מהציבור תומך בנישואין אזרחיים בישראל

8/8/2021

 

65% מהציבור תומך בנישואין אזרחיים בישראל

סוגיית חופש הנישואין עלתה לאחרונה שוב לכותרות בעקבות זכייתו של הספורטאי ארטיום דולגופיאט, שאינו יהודי על פי ההלכה ולא יכול להתחתן בישראל עם בת זוגתו. בעקבות השיח הציבורי, יזמה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון סקר, אשר הראה  כי רוב הציבור תומך בהנהגת  נישואין אזרחיים בישראל. מנכ"ל חדו"ש: "הסקר מוכיח כי רוב גדול בציבור רוצה שדולגופיאט ומאות אלפי העולים האחרים, כמו גם כל הציבור, יוכלו ליהנות מחופש נישואין בישראל".

הפרסום הבינלאומי שניתן לזכייתו של ארטיום דולגופיאט במדליית הזהב באולימפידה היה שונה מהענין הרגיל בתחרויות הספורט. מוושינגטון ועד ארצות ערב עסקה התקשורת במצב האבסורדי בו ראש הממשלה וחברי הקבינט, הנשיא וראש הממשלה לשעבר משבחים את הזוכה על הכבוד הנדיר שהביא למדינה בשמה התחרה, אך בה בעת מונעת ממנו מדינתו להינשא לחברתו ולהקים משפחה בארצו.

דולפיגיאט ומאות אלפי עולים כמוהו, אשר אביהם יהודי אך אמם אינה יהודיה על פי ההלכה, אינם יכולים להינשא כלל בישראל, ונדונים למעמד של אזרח סוג ב'. בעקבות הדברים ערכה עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון סקר דעת קהל באמצעות מכון סמית שהעלה כי 65% מהציבור היהודי הבוגר בישראל תומך בכך שיונהגו בישראל נישואין אזרחיים כמו בכל דמוקרטיה בעולם. רק 35% תומכים בעמדה כי ישראל היא מדינה יהודית ולכן צריך להשאיר בידי הרבנות הראשית לקבוע מי וכיצד יכולים להינשא.

חדו"ש עוקבת בשיטתיות  אחר  דעת הקהל בנושאי דת ומדינה, ובניגוד לשאלות רבות בהן יש חלקים בציבור שאין להם דעה או שמהססים להביע אותה, הרי בנושא חופש הבחירה בנישואין והנהגת נישואין אזרחיים בישראל 93% מהציבור היהודי הבוגר הביעו עמדה, ותמיכת הרוב הגדול בחופש בחירה בנישואין ובהנהגת נישואין אזרחיים היא יציבה.

לתמיכה בנישואין אזרחיים בישראל שותפים רוב גדול של המצביעים לכל מפלגות הקואליציה: 98% ממצביעי יש עתיד, 93% ממצביעי העבודה, 80% ממצביעי כחול לבן, 100% ממצביעי מרצ, 81% ממצביעי תקווה חדשה, 82% ממצביעי ישראל ביתנו ואף 62% ממצביעי ימינה. [הסקר נערך בקרב הציבור היהודי הבוגר, ולפיכך לא נדמו מצביעי מפלגת רע"מ]. יודגש כי תומכים בכך גם 58% ממצביעי הליכוד.

לתמיכה בנישואין אזרחיים בישראל שותפים גם 90% מהחילונים, ו-79% מהמסורתיים הלא דתיים, המהווים כ-64% מן האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל.

לכתבה המלאה במעריב לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר