מפת חופש הנישואין בעולם

מחצית מהציבור מעדיף להינשא בנישואין לא אורתודוכסיים

4/8/2021

 

63% מהציבור היהודי בישראל תומכים בכך שישראל תכיר בכל סוגי הנישואים, כולל נישואים אזרחיים, קונסרבטיביים ורפורמיים. בקרב הציבור החילוני עומד אחוז התמיכה על 90%. כך עולה מסקר שערך מכון סמית ביוזמתנו לקראת ט"ו באב. לתמיכה בחופש הבחירה בנישואין שותפים רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: 92% ממצביעי יש עתיד, 97% ממצביעי העבודה, 80% ממצביעי כחול לבן, 100% ממצביעי מרצ, 92% ממצביעי תקווה חדשה, 97% ממצביעי ישראל ביתנו ו51% ממצביעי ימינה.

שאלה נוספת שנשאלה בסקר הייתה: בהנחה כי היה חופש נישואין בישראל, איזו מסגרת היית בוחר לנישואים? על פי ממצאי הסקר, רק 51% מהציבור היה בוחר בנישואים אורתודוכסיים, 27% היו בוחרים בנישואים אזרחיים, 12% בנישואים רפורמים או קונסרבטיביים ו10% השיבו כי לא היו בוחרים לא למסד את זוגיותם באופן רשמי. על פי הנתונים, רק 16% מהציבור היהודי החילוני היו בוחרים באופן וולונטרי להינשא בנישואים אורתודוכסיים וכמחצית מהציבור החילוני היה בוחר בנישואים אזרחיים. הבחירה החופשית בנישואים אורתודוכסיים עולה בזיקה למידת הדתיות של המשיבים.

עוד עסק הסקר בסוגיית "נישואי יוטה", המאפשרים לזוגות מכל העולם להינשא באמצעות התוועדות מרחוק דרך הזום. למעלה מ-500 זוגות ישראלים כבר נישאו בדרך זו, המוכרת על ידי שלטונות ארה"ב. שר הפנים לשעבר אריה דרעי הורה לרשות האוכלוסין שלא לרשום נישואין אלה והשרה הנוכחית, איילת שקד, מסרבת לבטל את הוראתו. בסקר נשאלו המשתתפים לדעתם בנושא. על פי ממצאי הסקר 55% מהציבור תומך בדעה כי משרד הפנים צריך לרשום נישואים אלה בדיוק כפי שהוא רושם כל תעודת נישואים אזרחיים רשמית ממדינה זרה. מבין המתנגדים לרישום "נישואי יוטה", רק 16% תומכים בעמדה אותה הביעה רשות האוכלוסין כדי להצדיק את סירובה לרשום את הנישואין, כיוון שבפועל הזוגות לא עזבו את הארץ ולכן יש לראותם כמי שנישאו בארץ, ובישראל אין אפשרות חוקית לנישואים אזרחיים. 29% סוברים כעמדת הממסד הדתי הפוליטי, כי משרד הפנים לא צריך לרשום נישואים אזרחיים של ישראלים שנישאו בחו"ל, כיון שיהודים ישראלים צריכים להינשא רק על פי ההלכה. ברישום נישואי יוטה תומכים 83% מהציבור החילוני, ורוב הציבור המתכוון להצביע עבור מפלגות הקואליציה הנוכחית בבחירות הבאות.

לכתבה שפורסמה במעריב 

 לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר