מפת חופש הנישואין בעולם

נישואים אזרחיים: 72% מהיהודים בעד, 57% מהערבים נגד

14/2/2017

לפי סקרים שערכו מכון סמית ומכון יאפא לעמותת חדו"ש, לקראת יום האהבה, 72% מהציבור היהודי ו-76% מהציבור הערבי תומכים באמירה כי "לכל תושב יש זכות להינשא בארץ עם מי שהוא בוחר, בדרך שבה יבחר ועל פי אמונתו"

צילום: טקס נישואים (צילום אילוסטרציה). צילום: Jason Hutchens, wikipedia

 

72% מהציבור היהודי ו76% מהציבור הערבי תומכים באמירה כי "לכל תושב יש זכות להינשא בארץ עם מי שהוא בוחר, בדרך שבה יבחר ועל פי אמונתו." אך למרות התמיכה הגבוהה, הרי בשני המגזרים מבינים זכות זו באופן שונה. 72% מהציבור היהודי אך רק 43% מהציבור הערבי בעד הנהגת נישואין וגירושין אזרחיים בישראל. ל-66% מהציבור היהודי אין אמון בבתי הדין הרבניים ו-67% סוברים כי הם יוצרים אפליה לרעת הנשים. עם זאת, עדיין 67% מהציבור היהודי היה בוחר לעצמו או לילדיו לערוך נישואין דתיים כל עוד חלופות לנישואין הדתיות אינן מוכרות באופן שווה על ידי המדינה. לעומת זאת 88% מהאוכלוסייה הערבית היו בוחרים בנישואים דתיים, ובקרבם  50% מביעים אמון בבתי הדין הדתיים ו-71% אינם סוברים כי הם מפלים לרעה נשים. בקרב הדור הערבי הצעיר ניכר כבר מפנה בעמדות; 60% מגילאי 25-34 במגזר הערבי תומכים בהנהגת נישואין וגירושין אזרחיים, לעומת 27% תמיכה בלבד בקרב האוכלוסיה המבוגרת מעל גיל 65. גם 79% מהחילונים הערבים בעד נישואין וגירושין אזרחיים לעומת 44% מהמסורתיים/שמרנים ו-31% מהדתיים.

51% מהציבור היהודי לא מרוצה מפעילות המפלגה עבורה הצביע בבחירות האחרונות לכנסת לקידום או מניעת חופש נישואים. על פי דפוסי הצבעה רוב מצביעי מפלגות הקואליציה החילוניות אינם מרוצים. רק 24% מהמשיבים במגזר הערבי ציינו שהם מצפים מהרשימה הערבית לתמוך בהנהגת נישואין וגירושין אזרחיים, לעומת 61% שציינו שהיא לא צריכה לתמוך בכך.

כך עולה מסקרים שביצעו מכון סמית ומכון יאפא עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לקראת הוולנטיין דיי, חג האהבה הבינלאומי, שיחול ביום שלישי ה-14 בפברואר. זו הפעם הראשונה בה נבדקות עמדות הציבור הערבי בשאלות אלה. הסקר נערך במקביל בציבור היהודי ובמגזר הערבי בישראל. הסקר בציבור היהודי נערך על ידי מכון סמית ובוצע ב-27 בספטמבר 2016 בקרב 500 איש כמדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגר בישראל. הסקר במגזר הערבי נעשה על ידי מכון יאפא ונערך בקרב האוכלוסייה הערבית הבוגרת בישראל לפי מדגם מייצג של 512 נסקרים. הסקר נערך בתאריכים 1-5 באוקטובר 2016.

הסמכות היחידה בישראל לביצוע טקסי נישואים היא הסמכות הדתית. טקס הנישואים נערך על ידי איש דת המוכר על ידי המדינה, במסגרת עדה דתית אליה משתייכים שני בני הזוג. היהודים מתחתנים דרך הרבנות הראשית, והסמכויות הדתיות הנוצרית, המוסלמית והדרוזית בישראל מסדירות את טקסי הנישואים והגירושים של הרשומים בקהילתן. בישראל לא קיימת מסגרת חוקית לקיום טקסי נישואים בין זוגות המשתייכים לשתי דתות שונות או כשאחד מבני הזוג מוגדר כחסר דת. מאחר וחקיקה זו משפיעה על כל העדות הדתיות בישראל, החליטה חדו"ש לבדוק השנה, במקביל לציבור היהודי בישראל, גם את עמדת המגזר הערבי המורכב מהדת הנוצרית, האיסלמית והדרוזית. את הנתונים המלאים והמפורטים ניתן לראות בדו"ח המלא שערכה חדו"ש.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, לחופש דת וושויון, הרב עו"ד אורי רגב: "סקרי חדו"ש חושפים לראשונה את עמדות הציבור הערבי בישראל בנושא חופש הנישואין ונושאים נלווים. התמיכה בחופש הנישואין ובביטול המונופול הדתי של הרבנות הראשית זוכים לתמיכה נרחבת בציבור היהודי. הציבור הערבי שמרני יותר באופן משמעותי, אחוז החילונים בו נמוך בהרבה מן המגזר היהודי, אך בקרב הדור הצעיר גוברת הנטייה הליברלית והתמיכה בחופש בחירה אמיתי." "נתונים אלה", אומר רגב, "שבים ומוכיחים כי מדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן סותרת את רצון הציבור, התומך באהבה ובמתן אפשרות לבטאה בנישואין על פי בחירה ובביטול הכפיה הדתית בנישואין וגירושין. עם זאת מוסיף רגב כי "העבודה בפני ארגוני חופש הנישואין עדיין רבה והדרך לבחירה חופשית עתירת מכשולים, עד שנצליח להוציא את ישראל מן המעמד המפוקפק של הדמוקרטיה היחידה בעולם המערבי השוללת מאזרחיה את חירות הנישואין".

עיקרי הממצאים

הזכות לנישואים: 72% מהציבור היהודי ו76% מהמגזר הערבי תומכים באמירה כי לכל תושב יש זכות להינשא בארץ עם מי שהוא בוחר, בדרך שבה יבחר ועל פי אמונתו.

הנהגת נישואין וגירושין אזרחיים בישראל: 72% מהציבור היהודי תומכים. רק 2% מהחילוניים ציינו שמעוניינים בהמשך מונופול הרבנות על נישואין וגירושין,  בעוד שכמעט 90% מהחרדים ו77% מהדתיים ציינו שמעוניינים בכך. לעומת זאת, רק  43% מהמגזר הערבי תומכים בהנהגת נישואין וגירושין אזרחיים.

מסלול נישואין מועדף: 67% מהציבור היהודי ו88% מהמגזר הערבי היו בוחרים לעצמם או לילדיהם בנישואים דתיים.

מסלול נישואין מועדף בהנחה שיונהגו בישראל נישואים אזרחיים: 60% מהציבור היהודי ו-81% מהמגזר הערבי היו בוחרים לעצמם או לילדיהם בנישואים דתיים.

אמון בבתי הדין הדתיים: ל-66% מהציבור היהודי אין אמון בבתי הדין הרבניים ו-67% סוברים כי הם יוצרים אפליה לרעת הנשים. במגזר הערבי 50% מביעים אמון בבתי הדין הדתיים ו-71% אינם סוברים כי הם מפלים לרעה נשים.

פוליטיקה וחופש נישואין: 51% מהציבור היהודי לא מרוצה מפעילות המפלגה עבורה הצביע בבחירות האחרונות לכנסת, לקידום או מניעת חופש נישאים בישראל. ביניהם אף רוב מצביעי ישראל ביתנו, כולנו ואף 51% ממצביעי הליכוד. רק 24% מהמשיבים במגזר הערבי ציינו שהם מצפים מהרשימה הערבית לתמוך בהנהגת נישואין וגירושין אזרחיים, לעומת 61% שציינו שהיא לא צריכה לתמוך בהנהגת שיטה זו.

גיל נישואים לנשים: 90% מהציבור היהודי ו95% מהמגזר הערבי סבורים שצריך לאפשר לנשים להתחתן מגיל 18 או יותר ולא בגיל צעיר יותר.

זהות בן הזוג: 93% מהציבור היהודי, מתוכם 66% מהמגזר החרדי סבורים שהכלה עצמה היא שבוחרת עם מי להתחתן. במגזר הערבי 66% סבורים כך.

נישואים מעורבים: 50% מהיהודים ו57% מהערבים מתנגדים לנישואים מעורבים בין יהודים לערבים. 14% ו-16% בהתאמה יתמכו בנישואים אלה אם אחד מבני הזוג ימיר את דתו.

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: הנתונים שבים ומוכיחים כי מדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן סותרת את רצון הציבור, התומך באהבה ובמתן אפשרות לבטאה בנישואין על פי בחירה ובביטול הכפייה הדתית בנישואין וגירושין
לידיעה בNrg »


לתשומת ליבך: הינך מבקר באתר תוך שימוש בדפדפן מסוג אינטרנט אקספלורר בגירסה 6 או 7. זוהי גירסה מיושנת, לא בטוחה ואתר זה פועל בה באופן חלקי. לחווית גלישה מהירה, נעימה ובטוחה יותר - באתר זה ובכלל - מומלץ מאוד לשדרג לדפדפן מתקדם ובטוח יותר, כמו פיירפוקס, אופרה, ספארי, כרום, או גירסה עדכנית יותר של אינטרנט אקספלורר